Beyin Tümörleri Belirtileri

BEYİN TÜMÖRÜ NEDİR?

Beyin tümörü beynin içinde ki kötü huylu hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına denir. Ama her beyin tümörü kanserle ilişkilendirmek doğru olmaz. Beyin tümörünün her tümörlerde görüldüğü gibi iyi huylu tümör ve kötü huylu tümörleri vardır. İyi huylu tümörlerde, tümör büyüme eğilimi göstermez. Ve ameliyatla alındıktan sonra kolay kolay nüksetmez. Kısaca metastaz olayı gerçekleşme durumu oldukça nadirdir. İyi huylu tümörler çevre dokulara sıçramaz. Ve vücudun diğer sağlıklı hücrelerine karşı bir tehdit içermez. Yine aynı şekilde iyi huylu tümörler çok nadir olarak kötü huyluya dönüşür.

Bir diğer tümör çeşidi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi kötü huylu tümörlerdir. Bu tümörler oldukça tehlikelidir ve hayati tehlike teşkil eder. İyi huylu tümörlerin tersine, yayılma eğilimindedir. Ve çok çabuk büyüyerek sağlıklı organlara şıçrar. Ameliyatla alındıktan sonra tekrardan nüksetme olasılığı yüksektir. Bu tümörler oldukça metastaza eğilimlidirler. Omuriliğe, beynin diğer çeşitli bölgelerine ve hatta vücudun diğer bölgelerine bile yayılabilirler.

 BEYİN TÜMÖRLERİ BELİRTİLERİ

1-) Çok şiddetli bir türlü geçmeyen baş ağrısı

2-) Bulantı ya da kusma

3-) Görme problemleri

4-) Konuşma problemleri

5-) Duyma problemleri

6-) Unutkanlık

7-) Kol ve bacaklarda karıncalanma hissi

Bu belirtiler sadece beyin tümörüne özgü bulgular değildir. Ve bu belirtilerin sizde olması bu hastalığa sahip olduğunuz anlamına da gelmez. Teşhisi ancak ve ancak bir doktor koyabilir. Eğer ki bu hastalığın sizde olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına başvurmalısınız. Unutmayın ki her kanser türünde olduğu gibi bu kanser türünde de erken tanı çok önemlidir.

 BEYİN TÜMÖRÜN DE TANI YÖNTEMLERİ

Beyin tümüründe uygulanan birçok tanı yöntemleri vardır. Bunlardan birincisi bilgisayarlı tomografi (BT) ve BOS (Beyin omurilik sıvı incelemesi)’dir. Ve biyopside tanı olarak kullanılabilmektedir.