Çay İçmenin Yararları

Ülkemizde birçok kişi tarafından severek tüketilen milli içeceklerimiz arasında yer alan çayın sağlığa pek çok faydası olduğu bir gerçektir. Abartmadan günlük yeteri miktarda tüketilen çayın insan sağlığı açısından olumlu etkileri olduğu açıklanmıştır.

 Çay İçmenin Yararları Aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1- Yorgunluk Giderici Özelliği: İçerisinde yer alan uyarıcı maddeler sayesinde ruhsal ve fiziksel yorgunluğu giderme özelliğine sahiptir.

2- Kolon Kanserine Faydası: İçerisinde bulunan TF-2 isimli polifenol kanserle mücadele eden etkili maddelerden birisidir. Bu madde kanserli hücreleri yok etmeye yardımcı olmaktadır. Sağlıklı olan hücreler de ise olumsuz bir etkiye sebep olmamaktadır.

3- İçerisinde Antioksidan Bulunur: Çok sayıda hastalığın sebebi olarak bilinen serbest radikaller ile savaşma özelliği kişinin birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olur.

4- Kalp Krizi Geçirme Riskini Azaltır: Siyah çay içilmesi kalp sağlığına iyi gelmektedir. Hollanda’ lı bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucu günde 2 ila 3 bardak siyah çay içen kişilerin içmeyenlere göre % 65-70 oranında kalp krizi olma riskinin daha az olduğunu söylemişlerdir. Bununla birlikte kanın pıhtılaşmasını önler ve felç olma riskini azaltır.

5- Kemik Sağlığına Faydalıdır: Çayın içerisinde yer alan fito kimyasallar ile kemik sağlığını korumada yardımcı etkendir.

6- Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır: Yaygın görüş çayın sindirim sistemi için zararlı olduğu yönündedir. Ancak bu konu yanlış bilinmektedir. Sindirim sistemini zarara uğratan çay değil; çay ile birlikte fazlaca tüketilen şekerdir. Bunun yanı sıra çayı olması gerekenden fazla tüketmekte sindirimi zorlayabilir. Bunun yerine az şeker kullanarak ya da hiç şeker kullanmadan çay içilmesi sindirim sistemi ve bağırsaklar için yararlıdır.

7- Kalori İçermez: Çay kalori içermediği için özellikle fazla kilo almaktan korkan bayanlar için ideal bir içecektir.