Akşam Sefası

Akşam safası, gece safası ve gece Sefası olarak da geçen bu hoş çiçeğin familyası; Gecesefasıgiller familyasıdır. Tahminen 25 kadar türe sahip olan Akşam Safası çok yıllık bir bitki olup; anavatanı da Amerika kıtasıdır. 100 cm’ye kadar boyu uzayabilmekte olan ve otsu özelliğe sahip bu bitkinin yaprakları yeşil renktedir. Oval bir şekli ve damarları vardır. Çeşitli görünümleri bulunan akşam sefasının renkleri sarı , beyaz, pembe ve kırmızıdır. Çizgili olanları da bulunmakla birlikte hafif bir kokusu vardır.

Akşam sefası pek çok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin başında; bulutlu havalarda gün boyu çiçek açması, güneşli havalarda ise sadece akşam çiçek açması gelmektedir. Bu çiçeğin bazıları iki renkli olarak açmaktadır. İki renkli açanlar siyah renkte tohum vermektedirler. Hoş görüntüye sahip olmanın yanı sıra özellikle duvar diplerinde renk şöleni yaratmaktadır. Arsız bir bitki özelliğindedir. Aşırı sıcaklara karşı dayanıklıdır ve tohumlarıyla çoğalır. Yetiştirilmesi ve bakımı son derece kolaydır ve güneşi sevmektedir. En önemli özelliklerinden bir tanesi de süzek toprakları ve ılıman iklimi sevmesidir.

Gece safası çok fazla tohum dökdüğü için ; arsız bitki özelliğindedir. Bahçenizde kolayca büyüdüğünü görmeniz mümkündür. Eğer çok fazla artmalarını istemiyor iseniz; boyları büyümeden sökmenizde fayda vardır. Tohumların çimlenmeye başlaması özellikle havaların ılık olduğu ilkbahar mevsiminde gerçekleşmektedir. Bu süre ise yaklaşık olarak maksimum 3 hafta kadardır. Daha sonra sonbaharda bu sökmüş olduğunuz yumrular; bir sonraki sene ekmek için işinize yarayacaktır. Bu yumruları ektiğinizde de hemen çimlendiğini göreceksiniz.