Sporda Ceza Yiyenler Hangi Maçlara Giremiyor ?

Sporda Ceza Yiyenler Hangi Maçlara Giremiyor ?

Spor müsabakalarında bilindiği üzere yapılan kusurlu hareketler cezalandırılıyor. Bu kusurlu hareketler durum değerlendirmesi sonucu eğer daha fazla ceza alması gerekiyorsa cezaları bir kaç maç daha arttırılabiliyor. Bu cezalar eğer kusurlu hareketler devam ederse daha da büyük oluyor. Peki, sporda ceza yiyenler hangi maçlara giremiyor?

Spor müsabakaları cezalarının bu hareketlerin tekrarlanmaması için caydırıcı olması gerekiyor. Bu yüzden kusurlu hareket yapan sporcuya bir sonraki maçta veya maçlarda oynayamama cezası verilebiliyor. Bu cezaları alan sporcular yaptıkları sporun profesyonel müsabakalarında bir sonraki maç veya maçlarda bulunamıyorlar. Bu konuda oynayamayacakları maçları o spor dalını yöneten kuruluşlar belirliyor. Örneğin futbol müsabakasında yapılan kusurlu hareketin cezalarını Türkiye Futbol Federasyonu düzenler. Federasyondan cezayı alan sporcu ceza süresince ilgilendiği sporla ilgili müsabakalara katılamaz.

Bazı cezalar ise daha genel kapsamlı olabilir. Burada ki genel kapsamdan kasıt ilgilendikleri Sporda Ceza Yiyenler Hangi Maçlara Giremiyor ?spor dalı harici tüm spor müsabakalarında men edilebilirler. Bu cezayı alan sporcuya örnek olarak Süreyya Ayhan gösterilebilir. Süreyya Ayhan kullandığı yasaklı maddelerin tespiti sonucu tüm spor müsabakalarından men edilmiştir. Bu yüzden spor hayatına profesyonel olarak devam edememektedir.

Spordan men edilme cezası ise profesyonel maçlar için geçerlidir. Spordan men edilme cezası alan birisinin evinde yaptığı veya dışarıda kendine göre hazırladığı bir spor programına kimsenin karışma hakkı yoktur. Alınan ceza sadece profesyonel anlamda yaptığı spor ile maçlara çıkmak isteyen sporcunun bu maçlara alınmamasını gerektirir. Sporda ceza yiyenlerin bazı durumlarda affedildiği de görülmüştür. Bu durumda ceza yiyen sporcu tekrar profesyonel spor hayatına dönebilir. Kısacası spor müsabakasında ceza yiyen sporcular eğer ceza genel kapsamlı değil ise sadece yaptıkları sporda belirli bir süre aralığında maça giremez fakat ceza genel kapsamlı ise tüm profesyonel spor hayatı sona erdirilebilir.