Jim Carrey

Asıl ismi james Eugen Carrey olan jim Carrey, 17 Ocak 1962 tarihinde Ontario da dünyaya gelmiştir. Kanadalı olan komedyen kariyeri boyunca 3 adet Altın Küre ve 9 adet MTV ödülüne sahip olmuştur.

Gençlik yıllarında televizyon dizilerinde küçük roller ile oyunculuk kariyerine başlayan  jim Carrey, tanınmaya 1993 yılında yer aldığı İn Living Color İsimli televizyon şovu ile başlamıştır. Bu show da doğaçlama yeteneğini ve kendisini meşhur eden mimiklerini ön plana çıkararak hayran edinmeye başlamıştır.

Sinema hayatına ise 1994 yılında başrolünde yer aldı Hayvan Dedektifi adlı filmi ile başlamıştır. Aynı yıl gişe rekorları kıran Maske filminde de yer alarak dünyaca ünlü oyuncu olmayı hak kazanmıştır. Yine 1994 yılında başrolünde oynadığı Salak ile Avanak filmi ile kariyerindeki çıkışa devam etmiştir.

jim carrey1995 yılında Batman serisinin bir filmi olan Batman Forever filminde bilmediği ki rolüne hayat vererek başarısını başarı katmıştır. Kariyerindeki çıkış aynı yıllarda yer aldı Cable Guy ve Liar Liar  filmleriyle devam etmiştir. Bu filmlerde komik adam rolünde alması ve sürekli mimikleriyle plana çıkması sebebiyle oyunculuğunun kısıtlandığını düşünüp kariyerinin devamında güldüren karakterlerden uzaklaşmayı amaçlamıştır. Bundan dolayı 1998 yılından itibaren komedi filmlerinden uzaklaşmayı tercih etmiştir. Kariyerinin bu döneminde the Truman show, Man on the Moon, Ethernal Sunshine On The Spotless Mind ve Number 23 gibi drama filmlerinde yer almayı tercih etmiştir. Bu tercihi kendisini haksız çıkartmamış, drama filmlerinde de en az komedi filmlerinde olduğu kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Jim Carrey, filmlerinde başarılı olmasına rağmen hiç Oscar ödülüne sahip olamamış fakat kariyeri boyunca üç altın Küre ödülüne layık olmuştur. Bununla beraber kategorisinde bir rekor olan dokuz adet MTV ödülünü kazanip evine goturmuştur.
Yıldız oyuncu, Empire Magazine  abla abla isimli derginin düzenlemiş olduğu zamanların en iyi sinema oyuncusu listesine 54. sıradan girmeye hak kazanmıştır. Yine aynı yıl başka bir dergi tarafından hazırlanan dünyadaki en güzel insan listesinde yer almış, 2003 yilinda da 90larin en iyi box office yildizlari listesinde 5. Sirada bulunmustur.
Jim Carrey, kariyerine şu anda yapımcı olarak devam etmekte aynı zamanda senaristik yapmaktadır. Bununla beraber animasyon filmlerinde de seslendirme yaparak filmlere hayat vermektedir. Jim Carrey, en son olarak 2014 yılında sinema kariyerinin başlangıcında yer alan salak ile avanak filminin devamı niteliğinde olan Salak ile Avanak 2 filminde yer almıştır