Kara Deliklerin Astronomideki Yeri Nedir?

İçinde yaşadığımız evren inanılmaz derecede büyük ve farklı güzelliklerle dolu bunlardan biride Kara Deliklerdir. İlk ortaya çıktığı inanılan kara delikler 1971-1972 yılları arasında bilim adamları tarafından fark edilmektedir. 6 Milyon yıl önce oluştuğunu düşünülmektedir.

CYG X-1 adlı kara delik saniyede ortalama 800 kez döndüğü hesaplanmıştır.

Kara deliklerin yuttuğu cisimlerin ortadan kaybolduğu düşünülmektedir fakat teleskoplar tarafından görülmediği için bilim adamları tarafından net bir şekilde bilgi mevcut değildir.

Kara deliklerin kara delik neden deniyor?

Kara deliklerin ortası siyah renkte bulunmaktadır bu nedenle de gözükmüyor fakat evrendeki cisimleri içine çektiği için bilim adamları tarafından ilgi duyulmakta araştırmalar yapılmaktadır bu araştırmalara en çok ilgi gösteren ülkeler ABD, RUSYA ve Çin’dir.

KARA DELİKLERİN ÇEKİM ÖZELLİĞİ

Önlerine çıkan her şeyi içine çeken hiçbir teleskop tarafından görülmeyen toz bulutudur kara delikler yakında bulunan yıldızları kendine çeker ve etrafında bulunan cisimlerin uzaklığına göre cisimleri daha hızlı veya daha yavaş yanına çeker.

Peki, herhangi bir kara delik dünyayı içine çeker dünyayı yok ederse?

Bu bilim adamlarına göre imkânsızdır dünyaya en yakın kara delik ışık yılı uzaktadır bu nedenler dünyanın kara delikler tarafından kaybolması mümkün değildir.

KARA DELİKLERİN OLUŞUMU

Kara delikler ilk olarak Albert Einstein tarafından ortaya atılmış fakat günümüzde bile fiziksel olarak kanıtlanmamıştır. Kara delikler içlerinde Hidrojen, Helyum, Oksijen atomlarından oluşur ayrıca Negatif ve Pozitif iyonları bulunmaktadır bu iyonların bulunması bilim adamlarına göre iyonların yer değiştirme sonucu oluşur.

KARA DELİKLER CİSİMLERİ YUTTUĞUNDA BÜYÜME GERÇEKLEŞİRMİ?

Tam olarak açıklanmasa da içine cisimler bir anda yok olmakta birlikte büyüme gerçekleşmemesi görülür kimi bilim adamlarına göre eğer kara delikler cisimleri yuttuğu zaman büyüseydi evrende bulunan yıldızları içine çeker ve evren kara deliğe dönüştüğü teorisini ortaya atmıştır.