Sonbahar Depresyonu

Yaz mevsiminin ülkemizden hızla gittiğini görüyoruz ve hissediyoruz. Günlerdir yağan sağanak yağmurlar, bir anda şemsiyelerin, botların, montların dolaplardan çıkışı ve yazlıkların bir sene sonra kullanılmak üzere dolapların arkasına, hurçlara kaldırılmaya başlanması maalesef hem yazın bitiminin hem de sonbahar depresyonunun habercisi olarak hayatımıza giriyor. Açıkçası sonbahar depresyonu ile ilgili bilimsel yazılar yazmayı düşünmüyorum. Sadece 30 yıllık hayatımında hissettiğim şeyleri yazmayı daha çok tercih ediyorum.

Sonbahar depresyonu kendimi bilgim bileli yazın bitişinden sonra hayatıma giren, beklenmedik misafir gibi bir şey. Dopdulu bir yaz geçirmesem de 3 ay boyunca tatil yapmasam bile, hatta yılda ancak 3-4 gün tatil yapabilen şanssız kesimden olduğum halde eylül ve ekim ayları benim için hüznün, mutsuzluğun habercisi oluyor.

sonbahar-depresyonuBelki bunun sebebi sonbaharın yaprak dökümünün hayatımızda da yaprak dökümüne sebep olmasından kaynaklanabilir. Günden güne eksilerek bu güne geliyoruz. Özellikle sonbaharda gerek özel hayatımızda gerekse de hiç tanımadığımız kişilerde olsa birilerinin ölmesi, yaşadığımız dünyayı terk etmesi bu hüznü daha da arttıyor olabilir. Örneğin bu sene terör saldırıları, askerlerimizin şehit olması ve özel hayatta da kaybettiğim kişiler 2015 senesinin sonbaharında hissettiğim depresyonu daha da arttırır pozisyonda hayatıma hızlıca girmiş oldu.

Yazın cıvıl cıvıl sıcak ortamı, havanın geç kararması, hiçbir ihtimal olmasa bile her an tatile gidebilirmiş gibi bir hissiyatı olmasından sonra birden havaların soğuması ve erkenden sokakların kararıp evlere girmeye başlamamız bu sıkıntıya sebep oluyor gibi gözüküyor.

Bir anda hiç bir şeyden zevk almamaya başlamak, kimseyle konuşmak istememek, her an ağlayabilirmiş gibi olmak bu depresyonun en büyük belirtisi. Eminim birileri bu yazıyı okuyorsa ve yaşadıklarını anlamlandırmaya çalışıyorsa aaa evet ben de aynen bu şekilde hissediyorum diyorlardır. Sonbahar aylarının bana yaşattığı bu hisler yüzünden maalesef bu aylar yılın en sevmediğim ayları olarak hayatımda bir yer ediniyor.

Bu depresyonun çaresi ise yeni hobiler, yeni heyecanlar edinip, insanlardan uzaklaşmadan sosyalleşmeye özen göstermek olabilir. Dediğim gibi yazdıklarımın ve hissettiklerimin hiçbir bilimsel tarafı yok, bu yüzden kendiniz deneyip çözümünü kendiniz bulacaksınız.