Yazılım Ve Donanım Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazılım Ve Donanım Arasındaki Farklar Nelerdir?Bilgisayar kullanıcılarının sıkça duyduğu yazılım ve donanım terimleri aslında bilgisayarın temelini oluşturan, sistemsel performansla çalışmasını sağlayan olmazsa olmazlarıdır. Donanım, bilgisayarı oluşturan parçaların her biri ile bu parçaların birleşerek bir sistem bütünlüğü sağlamasıyla çalışan fiziksel mekanizmadır. Yazılım ise, bu sistem bütünlüğünün çalışmasını ve bilgi akışını sağlaması amacıyla işlemciyle haberleşme içinde olan komutlar topluluğudur. Yazılım ve donanım arasındaki farklar nelerdir?

DONANIM ÖZELLİKLERİ

Donanımlar, anakart, işlemci, ram, sabit disk, ekran kartı, CD DVD okuyucu, güç kaynağı görevi gören power supply ve tüm bileşenlerin bir noktada toplanmasını sağlayan kasadan oluşur. Bu donanım parçaları, her biri diğer parçalarla tam uyum halinde çalışarak kullanacağımız programların bir yazılım üzerinde çalışmasını sağlar. Yazılımlar tek başına bir anlam ifade etmez. Yazılımların çalışması için donanımlı cihazlara gerek duyulmaktadır. Bilgisayar, mobil telefon, tablet gibi cihazlar içlerinde barındırdıkları fiziksel donanımlarla çalışmaktadır. Donanım özelliği taşıyan tüm cihazların mutlaka kullanmış olduğu bir yazılım vardır.

YAZILIM ÖZELLİKLERİ

Yazılım Ve Donanım Arasındaki Farklar Nelerdir?Yazılımlar ise donanımların birleşmesiyle oluşan sistemleri organize ederek tam bir uyum içinde çalışmasını sağlayacak komutlardır. Yazılımlar gibi donanımlar da tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Yazılımlar çok çeşitlidir. Donanımı çalıştıran bir işletim sistemi ve işletim sistemi üzerinde çalışan yazılımlar sistem bütünlüğünü sağlamaktadır. Elektronik olarak yedeklenebilen her şey yazılımdır, yazılımları yedekleyebilen depolama alanları ise donanımdır. Donanımlar somut, yazılımlar ise soyut özelliklidir. Donanım üzerinden işlem yapabilmemizi sağlayan işletim sistemleri, yazılımdır.

Fiziksel olarak birbirlerinden çok farklı olan donanım ve yazılımlar, çalışma prensibi olarak bir bütündür. Yazılımın veya donanımın eksikliğinde hiç bir işe yaramazlar. Sistem bütünlüğünün doğru çalışabilmesi için donanımların hem kendi arasında hem de yazılımlarla uyum içinde çalışması şarttır. Yazılımların hızlı çalışması için kullanılan donanım teknolojisinin güncel olması gerekmektedir.